Skip to content Skip to footer

AVM ve Karma Projelerde Akıllı Güvenlik Sistemleri

Akıllı Güvenlik Sistemleri, aydınlatma ve ısıtma gibi alet ve sistemlerin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlamak için bir ağ ile birbirine bağlı cihazların kullanıldığı evler için kullanılan bir terimdir. Akıllı Güvenlik teknolojisi, ev otomasyonu (home automation) olarak da bilinir; AVM ve Karma Projelerde Akıllı Güvenlik Sistemleri güvenliğin maksimuma çıkarılması, mağaza güvenliği ve prestij için önemli bir önem taşımaktadır. Çoğunlukla güvenlikle sorumlu kişilerin sahip olduğu akıllı cihazlarla, akıllı cep telefonlarına ve/veya tabletlerine yüklenmiş olan akıllı uygulamalarla kolayca şüpheli bir durumda hemen erişim sağlayarak kontrol edebilildiği ve acil durumlarda kolayca müdahale edebilmelerini sağladığı sistemlerdir.  Garaj kapısını açıp kapatan sistemler, alarm sistemleri, kahve makinesi zamanlayıcı gibi sistemlerda akıllı güvenlik sistemleriyle aynı şekilde çalışan sistemlerin basit örneklerindendir.

 Ayrı ayrı çalışan cihazlar yerine akıllı bir AVM, bir ana  otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilen birden fazla alt sistemi birleştirir. Bu ana otomasyon denetleyicisi, AVM otomasyon sisteminin oyun kurucusu gibidir ve ev çevresindeki tüm aygıtlardan girdileri alır, komutlar verir ve her şeyi kontrol eder. Bu denetleyiciler genellikle çeşitli olaylara dayanan tek veya çoklu eylemleri yürütmelerine olanak tanıyan karmaşık bir yazılım çalıştırır. Bu olaylar birçok biçimde olabilir, ancak esas olarak sadece iki kategoriye ayrılabilir: zaman ayarlı ve tetikleyici olaylar.

Şüpheli Durumlarda Direk Müdahale

Akıllı Güvenlik Sistemlerinde birinci amaç şüpheli olarak tanımlanan şahıs, nesne ve hareketlerin tespit edilmesidir. Şüpheli şahsın belirlenmesi, devriyeler, kullanılan yazılımla ve kameralar tarafından izlenmesi ve muhtemel tehlikenin belirlenerek önlenmesidir.
Bu kapsamda hırsızlık yapabilecek kişinin görünüş, vücut dili ve şüpheli hareketlerinin profilleri çıkartılarak, özel güvenlik görevlileri ile bu olası profiller paylaşılıyor ve gerekirse direk Polis bilgilendirilebiliyor.

Günde milyonlarca insanın ziyaret ettiği AVM’lerin güvenlik hizmetlerinin önemi de günden güne artmaktadır. Çağa ayak uyduran AVM Akıllı Güvenlik Sistemleri şüpheli durumlarda bazen kontrol eden birine ihtiyaç durmadan direk polise şüpheli ve tehhlikeli bir durum olduğunu lokasyonla bildirebilmektedir.
Yeni Nesil Güvenlik Sistemleri yeni çağa uygun bir şekilde; düzenleyici, organize edici, uyarıcı, harekete geçirici, sürekliliği sağlayıcı ve yönlendirici olmalıdır. AVM güvenliğinin müşteri ve ziyaretçi memnuniyeti odaklı olması bu hizmetleri diğer güvenlik hizmetlerinden ayırmaktadır.

 

İşinizi birlikte büyütüyoruz

Adres

Türkiye —
Prof. Dr. Turan Güneş Cad. No: 140/AB
Zeytinburnu 34025 İstanbul

Bizi Takip Edin
Haber Bülteni
[mc4wp_form id="461" element_id="style-9"]

© 2024 Alfaprime.com.tr. Design by Citrus