Skip to content Skip to footer

Azerbaycan’da Yatırım Yapmanın Avantajları

Azerbaycan’da yatırım yapmak işin genişletmek ve yurtdışına açılmayı düşünen hemen hemen herkesin aklına gelen ve orada hep duran bir fikirdir. Türk özel sektörü, çok taraflı dış politikamıza paralel olarak, tüm
ekonomik bloklar ile güçlü ekonomik ilişkiler kurmak arzusundadır.
Çevresindeki bölgeleri küresel ekonomik sisteme entegre etme kapasitesine sahip olan Türk özel sektörü olarak, ortak köken, dil, din,kültür, tarih gibi olgularla bağlı olduğumuz Azerbaycan ile güçlü veçeşitlendirilmiş bir ekonomik işbirliği geliştirmenin bie çok avantajı vardır.

Peki gerçekten Azerbaycan’da yatırım yapmanın avanyajları nelerdir? DEİK Türk-Azerbaycan İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Selçuk Akat:  “Azerbaycan’da yatırım yapmak isteyen Türk iş insanlarına doğru bir zaman diliminde yer aldığımızı buradan söylem istiyorum. Şu an bu ülkede uygun bir yatırım iklimi var. Daha sonrası için geç kalmış olma ihtimali söz konusu. Azerbaycan’daki Türk yatırımları ilk başta hızlı başlamış olsa da sonradan yavaşladı.

Azerbaycan’ın Türkiye yatırımları ise bizi geçmiş durumda. Azerbaycan ile yaklaşık 4 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Biz yaklaşık 2.5 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. 1.5 milyar dolarlık da ithalat söz konusu. Bizim Azerbaycan’daki yatırımları artırmamız gerekiyor. ” şeklilde açıklama yaptı. Yüksek enerji gelirleriniileri bir ekonominin fiziki ve beşeri altyapısını oluşturmak için harcayan Azerbaycan, Türk iş dünyası için yeniişbirliği fırsatları yaratmaktadır ve yaratmaya devam etmektedir.

Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak. Buraya yazı yazılacak.

Azerbaycan da geçmişte gümrükte yaşanan problemler artık yok. Yakında vergi konusunda da önemli reformlar yapılacak. O yüzden Türk iş adamları bu fırsatı kaçırmamalı. 

Mikail Cabbarov – Azeybaycan Ekonomi Bakanı

Azaybeycan Ekonomisinde yeni reformlar 

Azerbaycan, petrol fiyatlarının düşmesiyle ekonomide birçok reform yapıldı. Artık Azerbaycan petrol dışı sektörleri geliştirmek istiyor. Sadece petrol alanında değil diğer alanlarda da yabancıları yatırıma teşvik etmek için bir çok politika planlanmaya başlandı. Bu gelişmelere destek olacak yatırımlara birçok teşvik veriliyor. Azerbaycan da geçmişte gümrükte yaşanan problemler artık yok. Yakında vergi konusunda da önemli reformlar yapılacak. O yüzden Türk iş adamları bu fırsatı kaçırmamalı. 

Azaybeycan Ekonomi Bakanı her ortamda Azerbaycan’a yatırım yapılmasını dile getiriyor İş adamlarımızın biraz daha gayret göstermeleri cesaretli olmaları lazım. Eğer bu yatırımlar şimdi yapılmazsa sonra geç kalınacak çünkü Batı’dan, Rusya’dan, Amerika’dan şirketler gelecek ve yatırımları onlar yapmaya başlayacak. Gelecek fazla Azebaycan’a yatırım ilgisi dolayısıyla pazarda yer bulma sorunu yaşamak istemeyenlerin ellerini çabuk tutması vve yatırımlarına bir an önce başlaması tavsiye ediliyor.

İşinizi birlikte büyütüyoruz

Adres

Türkiye —
Prof. Dr. Turan Güneş Cad. No: 140/AB
Zeytinburnu 34025 İstanbul

Bizi Takip Edin
Haber Bülteni
[mc4wp_form id="461" element_id="style-9"]

© 2024 Alfaprime.com.tr. Design by Citrus